Czyste Beskidy Festiwal się zmienia! Wracamy do korzeni

Hej Górskie Ludzie!

Przez ostatnie dziesięć lat projekt Czyste Beskidy rósł, piękniał i pączkował w kierunkach, o których na początku nawet nam się nie śniło. Za nami masa genialnych spotkań, warsztatów, koncertów, paneli dyskusyjnych i najróżniejszych atrakcji. Wspólnie stworzyliśmy coś wielkiego i z każdego z tych wydarzeń jesteśmy dumni.

Ale wiecie, jak to jest z wędrówką – czasem po przejściu długiego szlaku warto na chwilę usiąść na kamieniu, złapać oddech i przypomnieć sobie, po co w ogóle spakowaliśmy plecak.

W tym roku poczuliśmy silną potrzebę, by wrócić do absolutnego fundamentu. Do prostego, surowego pomysłu, od którego wszystko się zaczęło: chcemy po prostu wyjść razem w góry i je posprzątać.

Mniej festiwalu, więcej działania

W tym roku formuła Czystych Beskidów mocno się zmienia. 27 września 2026 roku spotkamy się przede wszystkim po to, żeby realnie pomóc naturze.

  • Mniej patrzenia, więcej chodzenia. Ścinamy festiwalową otoczkę na rzecz konkretu.
  • Worek w dłoń zamiast stania pod sceną. Chcemy, żebyście spędzili ten dzień na szlakach, robiąc dobrą robotę.
  • Największa atrakcja? Czystsze góry. I satysfakcja, że zostawiamy Beskidy w lepszym stanie, niż je zastaliśmy.

Co dokładnie się zmieni w logistyce i samej formule? Wszystkie szczegóły i najważniejsze punkty zebraliśmy dla Was w czytelnej formie na grafikach poniżej. Sprawdźcie koniecznie!

Wy wskażecie nam drogę!

Ponieważ wracamy do korzeni i stawiamy na czyste działanie, to Wy wiecie najlepiej, gdzie nasza pomoc jest najbardziej potrzebna. W końcu to Wy depczecie beskidzkie ścieżki i widzicie, co na nich piszczy (albo co na nich niesłusznie leży).

Już za kilka dni ruszymy z akcją zgłaszania szlaków! Poprosimy Was o wskazanie miejsc, które Waszym zdaniem najbardziej potrzebują naszej wspólnej uwagi. Spośród Waszych zgłoszeń wybierzemy te punkty, w których zameldujemy się z workami 27 września.

Mamy ogromną nadzieję, że ta zmiana Was zmotywuje. Że spakujecie dobre buty, herbatę w termos i zameldujecie się na szlaku.

Bądźcie z nami. Tak jak zawsze.

Do zobaczenia w górach!

Ekipa Czystych Beskidów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest